Advertisement

Kako i gdje je nastao Opći sporazum za Mir u BiH?

 Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznatiji kao Dejtonski mirovni sporazum, pravni je akt koji je prekinuo rat u Bosni i Hercegovini (koji je trajao od 1992. do 1995. godine). Sporazum je parafiran 21. novembra 1995. godine u vojnoj zračnoj luci Wright-Patterson kod Daytona u SAD-u, a potpisan je 14. decembra 1995. godine u Parizu, nakon dugotrajnih i iscrpnih pregovora pod pokroviteljstvom Međunarodne zajednice.

Tekst kompletnog Dejtonskog mirovnog sporazuma možete pronaći na ovom linku.



Pregovori:

Pregovori o miru u Bosni i Hercegovini trajali su preko tri godine, a odvijali su se pod pokroviteljstvom Kontakt grupe (SAD, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačka i Rusija). Glavni domaći (iz bivše Jugoslavije) pregovarači su bili:

Alija Izetbegović, predsjednik Republike Bosne i Hercegovine

Franjo Tuđman, predsjednik Republike Hrvatske

Slobodan Milošević, predsjednik Savezne Republike Jugoslavije


Uloga međunarodne zajednice u nastanku Dejtonskog sporazuma:

Međunarodna zajednica nije bila samo pasivni posmatrač krvavog sukoba u BiH. Njen angažman, iako ne bez kontroverzi, bio je ključan u pregovorima i potpisivanju Dejtonskog sporazuma, te daljnjoj implementaciji i nadzoru nad mirovnim procesom.

Odlučujuću ulogu igrala je Kontakt grupa, sastavljena od predstavnika SAD-a, Rusije, Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke. Oni su otpočeli intenzivnije posredovanje 1994. godine, vodeći brojne pregovore i vršeći pritisak na zaraćene strane. Iako je ugovor potpisan između lidera BiH i Hrvatske, te Srbije, ne smije se zaboraviti da je tekst sporazuma u velikoj mjeri oblikovan upravo Kontakt grupom.

Vojna intervencija NATO-a, predvođena odlučnom političkom podrškom SAD-a, odigrala je ključnu ulogu u smirivanju sukoba. Bombardovanje srpskih položaja 1995. godine stvorilo je uvjete za pregovore i smanjilo srpske pregovaračke pozicije. Osim vojne, SAD su pružile značajnu diplomatsku podršku, vršeći pritisak na zaraćene strane i finansirajući mirovne snage.

Nakon potpisivanja sporazuma, međunarodna zajednica je zadržala značajnu ulogu u provedbi i nadzoru nad njim. U tu svrhu osnovan je Ured Visokog predstavnika (OHR), čiji je prvi mandat bio nadzor nad civilnom implementacijom sporazuma. Visoki predstavnik, sa širokim ovlastima uključujući nametanje zakona i smjenjivanje zvaničnika, bio je i arbitar u sporovima nastalim iz interpretacije sporazuma.

Uloga međunarodne zajednice, iako značajna za postizanje mira, nije prošla bez kritika. Neki smatraju da je prisutnost međunarodne zajednice, posebno visokog predstavnika, prevelika i ometa razvoj domaćih institucija i demokratskih procesa. Također se navode pristranosti prema pojedinim entitetima ili narodima.


Sadržaj sporazuma:

Dejtonski sporazum se sastoji od jedanaest aneksa koji se bave:

Aneks 1-A: Sporazum o vojnim aspektima mirovnog rješenja

Aneks 1-B: Sporazum o regionalnoj stabilizaciji

Aneks 2: Sporazum o međuentitetskoj graničnoj crti i povezanim pitanjima

Aneks 3: Sporazum o izborima

Aneks 4: Ustav Bosne i Hercegovine (te Aneks I. Dodatni sporazumi o ljudskim pravima koji će se primjenjivati u Bosni i Hercegovini i Aneks II. Prijelazne odredbe s izjavama)

Aneks 5: Sporazm o arbitraži

Aneks 6: Sporazum o ljudskim pravima (te Aneks I. Dodatni sporazumi o ljudskim pravima koji će se primjenjivati u Bosni i Hercegovini)

Aneks 7: Sporazum o izbjeglicama i raseljenim osobama

Aneks 8: Sporazum o komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika[12]

Aneks 9: Sporazum o osnivanju javnih poduzeća u Bosni i Hercegovini

Aneks 10: Sporazum o civilnoj provedbi mirovnog rješenja

Aneks 11: Sporazum o međunarodnim policijskim snagama


Ključne odredbe sporazuma:

Bosna i Hercegovina je konstituirana kao država sa tri konstitutivna naroda: Bošnjacima, Hrvatima i Srbima. Uspostavljen je specifičan sistem uređenja s dva entiteta: Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska.

Uspostavljeno je zajedničko Predsjedništvo Bosne i Hercegovine sastavljeno od tri člana, po jednog iz svakog konstitutivnog naroda.

Uvode se slobodni i demokratski izbori, te institucija Centralne izborne komisije koja treba da provodi te izbore. Istina način i druge pojedinosti izbornog procesa uređene su Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine koji je donijela Parlam entarna skupština, ali osnov za taj Zakon dao je Opći okvirni sporazum za mir.

Uvodi se Ustavni sud kao poseban organ koji je jedini nadležan da rješava sporove koji nastaju po osnovu Ustava između entiteta, te entiteta i države Bosne i Hercegovine.

Dejtonski mirovni sporazum garantuje čitav niz osnovnih ljudskih prava i temeljnih sloboda, te predviđa da Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda ima prioritet nad domaćim zakonodavstvom.

I mnoge druge stvari do tada nepoznate našem pravnom sistemu ustanovljene su ovim Sporazumom.


Značaj sporazuma:

Dejtonski sporazum je okončao Rat u Bosni i Hercegovini i spasio živote hiljada ljudi. Sporazum je uveo mir i stabilnost u zemlju, te je omogućio početak procesa tranzicije i demokratizacije.


Kontroverze:

Dejtonski sporazum je bio kritikovan od strane različitih strana. Neki su ga kritikovali kao previše komplikovan i nepraktičan, dok su drugi smatrali da je nepravedan prema jednom ili više konstitutivnih naroda.


Dejtonski sporazum danas:

Dejtonski sporazum i dalje je osnova ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine. Iako je sporazum donio mir i stabilnost u zemlju, on je i dalje predmet kritika i rasprava.

Važno je naglasiti da je i pored svih kritika Dejtonski sporazum mijenjan samo jednom. Tekst Amandmana I na Ustav Bosne i Hercegovine možete pornaći na ovom linku.

Također, kasnije su ustanovljene nove institucije na nivou Bosne i Hercegovine koje Ustav BiH nije poznavao, a najzanačajnije su svakako Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine, VSTV...


Dodatne napomene:

Originalni primjerak Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH je nestao.

U BiH, Daytonski sporazum nikada nije službeno preveden niti je ratificiran u Parlamentu.

Dejtonski sporazum je i dalje predmet rasprava o tome hoće li se u budućnosti mijenjati ili revidirati.


Izvori:

https://bs.wikipedia.org/wiki/Dejtonski_sporazum

https://hr.wikipedia.org/wiki/Daytonski_sporazum

https://propisi.ks.gov.ba/sites/propisi.ks.gov.ba/files/opci_okvirni_sporazum_za_mir_u

Post a Comment

0 Comments