Advertisement

Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini

Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, parafiran u Daytonu, Ohio, u SAD-u 1995. godine, a potpisan iste godine u Parizu, predstavlja ključni dokument koji je označio kraj dugogodišnjeg oružanog sukoba na prostoru Bosne i Hercegovine. Nakon višegodišnjeg rata koji je donio neizrecivu patnju i razaranje, Daytonski sporazum je postao simbol nade i početak novog poglavlja za BiH.

Sporazum je rezultat složenih diplomatskih pregovora i angažmana međunarodne zajednice koja je prepoznala nužnost okončanja sukoba i uspostavljanja mira na ovom području. Daytonski sporazum nije samo prekid vatre ili privremeni dogovor; to je sveobuhvatan dokument koji je postavio temelje za obnovu zemlje i izgradnju mira, te definirao strukturu vlasti i političke procese u Bosni i Hercegovini.

Ključne odredbe Daytonskog sporazuma uključuju stvaranje dvaju entiteta unutar Bosne i Hercegovine - Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske - uz jasno definirane ovlasti i strukture vlasti na svim nivoima. Sporazum također predviđa uspostavu međunarodnih institucija, kao što su Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu i OHR (Office of the High Representative), koji su igrali ključnu ulogu u nadzoru provedbe sporazuma i provođenju reformi.

Nadalje, Daytonski sporazum je sadržavao odredbe o povratku izbjeglica i raseljenih osoba, zaštiti ljudskih prava, osiguranju pravde i pomirenju među zajednicama, kao i o demilitarizaciji i integraciji oružanih snaga.

Opšti okvirni sporazum za mir, koji još zovemo i Daytonski sporazum ima 11 aneksa kojim se definišru različita pitanja neophodna za prekid rata i stabilizaciju države Bosne i Hercegovine.

U ovom postu, donosimo Vam kompletan tekst Općeg okvirnog sporazuma za mir.

Aneks 4 ovog sporazuma predstavlja Ustav Bosne i Hercegovine i samo taj dio možete pronaći na ovom linku

Napomena: Opšti okvirni sporazum za mir nikada nije službeno preveden na službene jezike u Bosni i Hercegovini i ovaj prevod nije službeni i treba ga uzeti s rezervom. 



Zbog obimnosti dokumenta, isti možete pronaći u PDF formatu na ovom linku.

Post a Comment

0 Comments